Piesza pielgrzymka do Piekar Śląskich

Już teraz zapraszamy do udziału w tradycyjnej, pieszej pielgrzymce do Piekar Śląskich w dniu 15 lipca 2018r. Wyjście z pod kościoła ok. godz. 6.00.

W Piekarach:

10:30 Msza św. w bazylice

12.30 Spotkanie na kalwarii przy I Stacji Drogi Krzyżowej

13:45 Zapraszamy na obchody różańcowe na Rajskim Placu.

15:00 nieszpory maryjne połączone z obrzędem nałożenia szkaplerzy. Szkaplerze można nabyć w kiosku parafialnym lub w centrum pielgrzymkowym.

Po nieszporach wyjście w drogę powrotną do Rept Śl.

ROWEREM NA JASNĄ GÓRĘ - IV Parafialna Pielgrzymka - 17 sierpnia 2018r.

Zapraszamy do udziału w IV Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę w dniach od 17 do 18 sierpnia 2018r. Wyjazd spod probostwa w piątek 17 sierpnia o godz. 9.30.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 14 sierpnia o godz. 19.00 na probostwie. Zapisy w zakrystii do 14 sierpnia 2018r. (liczba miejsc ograniczona).

Pielgrzymka Parafialna do Pragi

W tym roku planujemy zorganizować pielgrzymkę do Pragi od 28 września do 30 września 2018r. koszt 450 zł. + 600 koron. Aktualnie (na dzień 1 marca 2018r.) nie ma już wolnych miejsc. Można zapisać się tylko na listę rezerwową (osoby z listy rezerwowej - nie wpłacają narazie zaliczki).

Przygotowanie do Bierzmowania

Od września 2017 roku następuje zmiana przygotowania do bierzmowania. Spotkania będą odbywać się na salce parafialnej wg. schematu:
1 grupa: klasa VI;
2 grupa: klasa VII oraz 2 klasa gimnazjum;
3 grupa: 3 klasa gimnazjum.

Zastanawiasz się dlaczego tak?

Przygotowanie do bierzmowania składa się z trzech etapów: przygotowania dalszego, bliższego i bezpośredniego.

a)    Przygotowanie dalsze dokonuje się od wczesnego dzieciństwa w rodzinie, następnie poprzez udział w lekcjach religii (katechezie) w szkole a także w katechezie parafialnej przygotowującej do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii.

b)    Ważnym etapem przygotowania bliższego jest udział w nauczaniu religii (katechezie szkolnej) oraz w katechezie parafialnej. Kandydat do bierzmowania powinien zatem regularnie uczęszczać na lekcje religii w szkole lub w innym środowisku, w którym pobiera naukę, a także uczestniczyć w życiu Kościoła przez udział niedzielnej i świątecznej Mszy św. oraz w nabożeństwach. Duszpasterz odpowiedzialny za przygotowanie bezpośrednie powinien mieć przekonanie, że każdy kandydat spełnia te warunki. W sytuacjach wątpliwych należy uzyskać stosowną opinię od nauczyciela religii.

c)    Przygotowanie bezpośrednie dokonuje się w dalszym ciągu poprzez udział w katechezie szkolnej i parafialnej poprzedzającej przyjęcie bierzmowania. Ten ostatni etap przygotowania bliższego powinien mieć jednak przede wszystkim charakter duchowy i polegać na udziale kandydata w systematycznych spotkaniach formacyjnych w parafii, celebracjach liturgicznych, a także rekolekcjach lub dniach skupienia. Czasem trwania przygotowania bliższego i bezpośredniego do bierzmowania są trzy lata (VI-VII-VIII klasa).

Przyjęcie sakramentu bierzmowania dokonuje się najwcześniej na zakończenie klasy VIII, jako ważne dopełnienie edukacji na etapie szkoły podstawowej.

Zachęcamy do przeczytania dokument zatwierdzonego przez Księży Biskupów podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie dnia 14.03.2017 r. TUTAJ